Wymiana płynów eksploatacyjnych

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów w samochodzie. Odpowiada za smarowanie i redukcję tarcia między poszczególnymi elementami motoru, a także za chłodzenie i uszczelnianie jednostki. Regularna wymiana oleju pozwoli zwiększyć żywotność silnika.


Mechanicy i specjaliści radzą, aby w autach, które są przede wszystkim eksploatowane w mieście, wymieniać olej częściej, co 10 – 12 tys. km przebiegu. Zaleca się, aby w samochodach z instalacją gazową wymieniać olej co 10 tys. km przebiegu. Jeżeli samochód jest poddawany większym obciążeniom, np. jeździmy nim po torze lub w terenie, dystans między wymianami możemy skrócić do ok. 5tyś. km przebiegu .
Płyn hamulcowy Trzeba wymieniać co dwa lata.Posiada właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć z otoczenia. Jeśli będzie jej zbyt dużo (dopuszczalna wartość to 3 proc.) znacznie obniży się temperatura wrzenia płynu. Może to doprowadzić do jego zagotowania  i  znacznego zmniejszenia skuteczności hamowania

Płyn chłodniczy w przypadku nowych aut producenci nie określają czasu jego wymiany. Robi się to, jeśli temperatura krzepnięcia jest zbyt wysoka. Co kilka lat – najlepiej co trzy – warto jednak wykonać tę operację, gdyż oprócz posiadania właściwości chłodzących silnika, smaruje on elementy układu chłodniczego – pompę wody i w niektórych autach dodatkowe pompy wspomagające przepływ płynu.

Płyn wspomagania kierownicy w zależności od auta powinno się go wymieniać co kilka lat.